Геолошке стихије и штете у животној средини: Шта после циклона Тамара
Србију и земље у региону — БиХ и Хрватску, погодио је претходних дана снажан циклон Тамара изазвавши катастрофалне поплаве и велике и бројне нестабилности тла, проузокујући људске жртве и огромне штете и проблеме у животној средини. У Србији је великим ангажовањем Владе, локалних органа и целог друштва спречено да штете буду још веће. Велики део ових штета изазвале су појаве геолошких стихија, односно активирања клизишта, одрона и других нестабилности тла.
Инжењери геологије су од самог почетка појаве ових геолошких стихија пружали стручну помоћ реупбличким, градским и локалним кризним штабовима и у изјавама за телевизију, радио и штампане медије објашњавали ове појаве широј јавности. У периоду санирања штета који је пред нама, значајну улогу треба да има геолошка струка. Ово је и прилика да поново сагледамо могуће доприносе геолошке струке у санацији насталих штета и превенцији геолошких стихија као и о стаусном положају геологије код нас и да са свим тим упознамо и друге струке, законодавце и ширу јавност и обезбедимо њихову неопходну сарадњу и подршку.
Друштво геолошких инжењера и техничара Србије (ДГЕИТС) са својим чланством је спремно да настави своје веома активно ангажовање на унапређењу статуса геолошке струке код нас, кроз унапређење законске регулативе, сарадњу са другим струкама и органима државне и локалне управе.
У том циљу публиковали смо специјални број посебних издања Билтена ДГЕИТС-а са жељом да са овом проблематиком упознамо не само чланове и пријатеље ДГЕИТС-а већ и законодавце и ширу јавност, као и да широј јавности приближимо и објаснимо неке појмове и процесе везане за геолошке стихије и њихове последице.